Bugün ABD TÜFE Verisi Açıklanacak: 4 Analist Bitcoin İçin Beklentisini Paylaştı!

Kripto para piyasaları bu hafta gergin bir hafta geçiriyor. Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC), ABD makro ekonomik verileriyle ilgili endişelerle işlem görüyor. Zira endişeden dolayı Çarşamba günü %1 düşüş yaşadı ve 62.000 doların altına geriledi. Yatırımcılar, Çarşamba günü açıklanacak olan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini yakından takip ediyor. Beklentiler genellikle olumlu. Fakat analistler, beklenmedik bir şekilde yüksek enflasyon rakamlarının Bitcoin fiyatını daha da düşürebileceği konusunda uyarıyor. Uzun vadeli analistler ise, küresel likiditedeki artışın ve enflasyondaki potansiyel düşüşün Bitcoin fiyatını yukarı yönlü tetikleyebileceğini savunuyor.

Bitcoin fiyatı, ABD TÜFE beklentisiyle düşüşte

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) hafif bir değer kaybı yaşadı. Özellikle ABD makro ekonomik verileriyle ilgili endişelerden dolayı %1 düşüş yaşadı. Zira 62.000 doların altına geriledi. Son 24 saatte 100 milyondan fazla dolarlık BTC long pozisyonu tasfiye oldu. HODL15Capital, Bitcoin’deki son on chain faaliyeti inceleyerek piyasa eğilimlerine dair öngörüler paylaştı. Küçük yatırımcıların satışları devam ederken, 100 BTC veya daha fazla tutan yatırımcılar ilk kez net satış gerçekleştirdi.

HODL15Capital, bu durumun hedge fonlarının, Çarşamba günü TSİ 15:30’da açıklanacak olan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarının olumsuz olmasını bekleyerek Bitcoin’i shortladıklarının bir göstergesi olabileceğini öne sürüyor. Bu senaryoda, fonların pozisyonlarını kapatması (short covering) BTC fiyatlarında ani yükselişe yol açabiliyor.

Beklentiler ne yönde?

Yatırımcılar, Nisan ayı enflasyon verilerini yakından takip ediyor. Mart ayına kıyasla Tüketici Fiyat Endeksi’nde (TÜFE) bir iyileşme beklenmekte. Ancak Zerocap tarafından hazırlanan bir rapora göre, beklenmedik derecede yüksek bir TÜFE rakamı, kritik olacak. Zira Bitcoin fiyatının %13 düşerek 53.000 dolara kadar gerilemesine neden olma ihtimali var. Bazı analist görüşleri ise aşağıdaki şekilde:

  • Kyle Rodda (Capital.com): “Piyasa hissiyatı bugünkü ABD TÜFE raporuna bağlı. Beklentiler olumlu olsa da, 3 yılı aşkın süredir en düşük çekirdek TÜFE oranı gerçekleşirse, yapışkan ve yeniden demirlemiş enflasyonla ilgili endişeleri gidermek için daha büyük bir düşüş sürprizi gerekecek.”
  • Will Woo (Bitcoin Analisti): Woo, küresel likiditede yükseliş eğilimi gözlemledi. Özellikle, 2024 Ekim ayından önce bir fiyat artışı öngörüyor. Bu da Bitcoin için 2025’e kadar tarihi bir dönem olabileceği sinyali veriyor.

Ağ ve balina faaliyeti yüksek

Bitcoin fiyatı 61.915 dolardan işlem görüyor ve piyasa değeri 1,2 trilyon doları buluyor. Ancak, ağ aktivitesi ve balina hareketliliği endişe verici bir durum gösteriyor. Santiment’e göre ağ aktivitesi azalırken, balinalar da büyük işlemlerden uzaklaşıyor. Coinbase gibi platformlardaki kesintiler ve çekim dondurmaları bu durumu daha da kötüleştiriyor. Santiment, bu durumun yakın gelecekte bir toparlanmaya yol açacak kadar FUD (korku, belirsizlik ve şüphe) yaratabileceğini öne sürüyor.

  Kısa vadede Bitcoin fiyatı, ABD TÜFE verilerine ve genel piyasa risk iştahına göre dalgalanmaya devam eder. Uzun vadeli analistler ise, enflasyonda bir düşüşün ve küresel likiditenin artmasının Bitcoin fiyatını yukarı yönlü tetikleyebileceğini savunmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x