Karagümrük – Fenerbahçe maçında tartışmalı pozisyon! Bülent Yıldırım: Açık bir aldatma

Süper Lig’de Fatih Karagümrük’ü 2-1 mağlup eden Fenerbahçe maç fazlasıyla liderlik koltuğuna oturdu. Yayıncı kuruluşta Trio programında hakemler tartışmalı pozisyonları yorumladı.

SERDAR AZİZ’İN SARI KARTI
Bülent Yıldırım: Sarı kart net. Dirsek silah olarak kullanılmıyor. Kontrolsüz araç. Yüksek hız ve sürat yok. Dirsek vurma yok. Kolla rakibin yüzüne ulaşıyor. Sarı kart yeterlidir.

Bahattin Duran: Tartışmasız sarı kart. Kırmızı kartı hiç düşünmedim, öyle bir müdahale yok.

Deniz Çoban: Şüphe yok sarı kartta. Kırmızı kart olmaz mı tartışması olabilir. Oyuncunun başına ne geldiğinden bağımsızdır. Kolunu kontrolsüz açıyor. Eklemden hareket ettirerek silah olarak kullanmış olsa kırmızı kartı düşünürüz. Kırmızı kartlık ihlal yok.

VAR DAHİL OLMADI
Bülent Yıldırım: Bu pozisyon basit ancak dikkatsiz bir faul. Hakem bunu karambolde göremedi, kaçırdı. Ancak orta alanda sahada verilmesi gereken bir faul. Yukarıdan yapılan açık, bariz, kanıtlı bir faul olmadığı için video hakem bu tip şarjlara karışmaz. VAR dahil olmadı. Sahada görülebilseydi bu müdahale İsmail’in dengesini bozdu. Faul verilse daha doğru olurdu.

Deniz Çoban: VAR’ın konusu değil. Sahada bu faul. İsmail ayağını uzatmak isterken Güven’in ayağı, İsmail’in ayağını bozuyor.

Bahattin Duran: Sahada faul. Nedeni de şu; topla en son İsmail oynuyor, Güven topla oynamadan İsmail’in ayağına temasta bulunuyor.

PENALTI YOK, VAR’IN MÜDAHALESİ DOĞRU
Deniz Çoban: Penaltının avantajı olmaz. Hakem beklemeden çalıyor. Orada da büyük şanssızlık, Fenerbahçe etkili bir hücumdaydı. Şanssızlık.

Bülent Yıldırım: Eysseric çok dağınık girdiği için hakem yanıldı. Eysseric sol ayağıyla topla oynadı. Penaltı değil. Defansf oyuncusu topla oynamayı başardı. VAR da doğru bir müdahalede bulundu.

Bahattin Duran: VAR müdahalesi doğru. Penaltı gerektirecek bir müdahale söz konusu değil.

PENALTI YOK, KAOTİK POZİSYON
Deniz Çoban: Maç bitmeye yakın. Çok tartışmalı bir pozisyon. Hakem ikinci sarı karttan kırmızı kart gösterdi. Oyuncu da kabullenmiş, ne yaptığının farkında. Bir adım atsa penaltıyı alacak. Topu ayağından fazla açtı. Eysseric’in sağ ayağına bakın. Taşımak yerine ayağını yerde sürüyerek rakibiyle buluşturuyor, çok öncesinde dizlerini büküyor. Asla penaltı yok.

Bülent Yıldırım: Saniyelerle apayrı yere gidebilecek bir pozisyon. Eysseric, samimi ve iyi niyetli futbolcu profili gibi topu iyi kontrol edip başka şeyleri düşünebilecekken topu ayağından çok açıp, sağ ayağını zeminde kaydırarak temastan önce dizini bükecek ve teması kendisi alacak. Rakibi gözlemiyor, dizini büke büke çok önceden düştü. Açık net bir aldatma. Normal şekilde driplinge devam etse kontrolsüz hamle olacak. Elindeki büyük fırsatı sportmenliğe aykırı davaranarak tepti. Hakemin burada penaltı verdiğini düşünün, saatlerce konuşulacak kaotik bir pozisyon. Bu aldatma. Hakemi kutluyorum.

Bahattin Duran: Hakemi kutluyorum. Bu çok doğru bir karar.

ÇOK NET PENALTI
Deniz Çoban: Penaltı çok açık. VAR’ın konusuydu ve müdahale etti. Zamanlama olarak erken bir müdahale oldu.

Bülent Yıldırım: Rohden, gelip bloğu koydu, yukarıdan temas etti. Açık bir penaltı. Sonrasındaki tartışmaya çıkan sarı kartlar da doğru. Osayi kafayı gösterdi ama darbe yok.

Bahattin Duran: Penaltı çok net.

MENDES’İN KIRMIZI KARTI DOĞRU
Bülent Yıldırım: Alanyaspor maçında da aynı şekilde kendini ihraç ettirmişti. Top Fred’de, topla oynama şansı yok. Topla oynama niyeti yok. Tabanı çıkartıp rakip oyuncuya böyle vurduğunuz anda bu şiddetli bir hareket. Faulun derecesi yüksek. Hakem doğru kırmızı kart gösterdi.

Deniz Çoban: Kırmızı kart doğru.

Bahattin Duran: Hemen hemen her hafta bir maçta diyoruz ki, oyuncuların sağlığını koruyalım, sahada kırmızı kart verelim. Çok doğru bir kırmızı kart bu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x